Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Söz konusu uyku ise herkesin favori bir yatış pozisyonu vardır ancak hamilelik döneminde durum biraz değişiyor. Ama bu değişim iyi bir uyku çekemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Büyüyen karnınız ve değişen hormonlarınızla mücadele ederken bebeğinizin gelişimine de olumsuz etki yaratmayan doğru pozisyonlar zamanla bulacaksınız.

Hamilelik boyunca hormon salgılarındaki değişimler her hamilede aynı olmasa da hamilelikte halsizlik birçok anne adayında görülen bir problemdir. Bu halsizlik sürekli uyku halini de beraberinde getirir. Hamilelikte yatış pozisyonları gebeliğin ilk dönemlerinde çok önemli olmasa da ilerleyen dönemlerde dikkat edilmesi gereken bir konu haline gelir.

Sol tarafınıza yatın 

Hamilelikte genellikle sol tarafa yatmak önerilir. Bunun sebebi ise vücudun sağ tarafındaki ana toplardamarın basıya uğraması ile birlikte vücudun alt tarafındaki toplardamarların belirginleşmesi ve buna bağlı sorunların ortaya çıkmasıdır. Belirginleşen toplardamarlar bacaklarda varislere ve makattaki damarların genişlemesiyle birlikte basur problemine yol açar. Damar sistemlerinin rahatlaması için de annelere sol tarafına yatması önerilir. Sol tarafa yatmak kan dolaşımındaki sirkülasyonu artırarak vücuttaki şişlerin azalmasını sağlar. Ayrıca sola yatıldığında plasentaya giden kan miktarı artacağı için bebeğe daha fazla kan ve besin maddesi gider. Uyku esnasında bunu kontrol etmek çok mümkün olmasa da anne adaylarının bunun için zaman yaratarak sol tarafına yatması öneriliyor.

Hamilelikte sırt üstü yatmak 

Özellikle hamileliğin son dönemlerinde sırt üstü yatmak önerilmez. Sırt üstü yattığınızda bel bölgesine yapılan baskı sebebiyle bel ve sırt ağrısı yaşanır. Ayrıca sırt üstü uzandığınızda rahim bölgenizde oluşan basınçla kalbinize yeterince kan gitmemesine ve bebeğin yeteri kadar beslenememesine neden olursunuz. Kan dolaşımının aksaması, yeterince beslenememesi bebekte kalıcı hasara sebebiyet verebilmektedir. Annede reflü gibi hastalıkları da tetikleyen sırt üstü yatış pozisyonu hamilelere önerilmez. 

Bu zorlu süreçte annelerin daha konforlu ve sağlıklı bir gebelik  dönemi geçirmesi için özel olarak üretilen hamile yastıklarından faydalanabilirsiniz.  

Hamile yastığının faydaları;
● Sırt ve bel bölgenizi destekleyerek ağrıları azaltır.
● Böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
● Solunumu destekler ve hamilelikte sık görülen nefes darlığının önüne geçer.
● Bebeğin daha iyi beslenmesine ve oksijen almasına yardımcı olur.
● Hamilelikte sık görülen mide yanması şikayetlerini azaltır.
● Konforlu bir uykuya destek olur.
● Kan dolaşımını hızlandırır.
● Krampları engeller.
● Özellikle ayaklarda ve bacaklarda oluşan ödemleri azaltır. 

Hamilelik konfor ürünlerini kategorimizden  detaylı şekilde inceleyip satış noktalarımızdan sahip olabilirsiniz. 

Diğer Makaleler